Hanka

Hanka

Jsem Hanka a chci Vás inspirovat k tomu, že to jde.

Vypěstovat nebo se nechat obdarovat?

Share on facebook

Kvásek, živý organismus, plný příznivých Lactobacillů. Pořiďte si ho domů a pečte pečivo, které bude o mnoho prospěšnější Vašemu zdraví a chuťově nesrovnatelné s tím, které je k dostání v běžném obchodě.  Jak ho získat? Nabízí se dvě možnosti. Buď si ho doma odchováte, nebo se kváskem necháte obdarovat.

První varianta je náročnější. Rozhodně ji nedoporučuji pro někoho, kdo má rád okamžitý výsledek. Doma odchovaný kvásek musí nabrat na síle pravidelným rozkvašováním. V praxi to znamená, že čím častěji pečete, tím má kvásek větší sílu. Pečivo pak o to lépe kyne a chlebové bochníky jsou nadýchanější a krásnější na pohled. Variantu odchování bych doporučila všem těm, kteří např. z důvodu intolerance či alergie na některé suroviny, musí o to více dbát na složení své potravy. Je zcela pochopitelné, že chtějí předejít zdravotním obtížím a mít jistotu, že kvásek je odchován z pro jejich zdraví prospěšných např. bezlepkových mouk.

Pokud nejste člověkem s potravinovými specifiky, doporučila bych Vám se nechat kváskem obdarovat. Komunita nadšených kváskových pekařů na webu „pečempecen.cz“ vytvořila kváskovou mapu, díky níž vyhledáte člověka ve vašem nejbližším okolí, který se s Vámi o svůj kvásek podělí.

Zázrak mléčného kvašení, na kterém se podílejí našemu organismu prospěšné bakterie, lze pozorovat již druhý den od založení kvásku. Založit kvásek znamená ve vyšší nádobě smíchat 100g odstáté vody se 100g mouky. Kvásek uchovávejte při stálé pokojové teplotě, s volně položeným víčkem tak, aby směs neosychala a přitom měla přístup vzduchu. Po dobu čtyř dnů vždy ve stejný čas s odstupem 24hodin je nutné kvásek přikrmit. Přikrmujte 100g mouky a 100g vody. Již po několika hodinách se v nádobě začnou objevovat bublinky. Druhý den směs zvětší svůj objem. Třetí den už byste se měli bát, že Vám kvásek vyskočí z nádobky. Čtvrtý den už máte kvásek, ze kterého byste mohli upéct svůj první bochník. Je ale slabý. Z takového kvásku byste měli malý, přízemní bochníček, který ve svém vnitřku nebude příliš nadýchaný. Doporučuji tedy na fázi odchovu navázat fází vykrmení. Po dobu osmi dnů při stálé pokojové teplotě kvásek pravidelně krmte ráno i večer polévkovou lžící mouky a přiměřeným množstvím vody tak, abyste zachovali konzistenci hustější krupicové kaše. Kvásek s každým dokrmením bude o to více nabývat na objemu. Vždy z něj polovinu odeberte a přikrmte jen tu zbývající část. Přebytky kvásku zužitkujte třeba na lívance.

Kváskové pečení je krásnou tvořivou činností, kterou navíc ocení i Vaše chuťové pohárky. Je pro všechny ty, kterým není lhostejné, z jakých surovin se jejich strava skládá. Kváskové pečení je často prezentováno jako zdlouhavý, náročný proces s nejistým výsledkem. Opak může být pravdou ovšem za předpokladu, že zachováte praxí ověřené postupy v jednotlivých fázích pečení. 

 Z vlastní zkušenosti vím, že množství rozmanitých informací, které jsou dostupné na internetu, mohou nejednoho nadšeného začátečníka pěkně odradit. I to je důvod, proč Vás srdečně zvu na své kurzy kváskového pečení, které pořádám v Plzni, ale i individuálně dle předchozí domluvy na místě námi smluveném. Ráda se s Vámi podělím o svou zkušenost, aby Vám už i první chléb byl velkou motivací pro každý další.

Hanka.

Další podobné příspěvky

Napsat komentář